
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Manufacturer Package Identifier | SOT26 (SC74R) |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 29.993795 mg |
| Output Current | 4 A |
| Max Power Dissipation | 1.1 W |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Power Dissipation | 1.1 W |
| Max Output Current | 10 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25 V |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Element Configuration | Single |
| Operating Supply Current | 100 mA |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Channel Type | Single |
| Number of Outputs | 1 |
| Rise Time | 8 ns |
| Nominal Supply Current | 50 nA |
| Number of Drivers | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Fall Time | 20 ns |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Configuration | Low Side |
| RoHS | Compliant |
Stock: 137
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41194
Ext.Price$0.41194
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41194 | $0.41194 |
| 10 | $0.33168 | $3.31680 |
| 50 | $0.29205 | $14.60250 |
| 100 | $0.25715 | $25.71500 |
| 500 | $0.18673 | $93.36500 |
| 1000 | $0.17606 | $176.06000 |
